Pályázatok

TOP-2.1.2-15-BO1-2016-00010 TOP-1.2.1-16-BO1-2017-00013 TOP-1.4.1-19-BO1-2019-00028 ÉMO5–KEHOP-2.2.2-15-2015-00036

Aktuális hírek

Virágvasárnap a nagyhét ünnepélyes megnyitása

Virágvasárnap a bűnbánatot jelentő nagyböjti időszak utolsó vasárnapja és egyben a Nagyhét kezdete. Ezen a vasárnapon Jézus Jeruzsálembe történő bevonulásáról emlékezik meg a Katolikus Egyház. Hagyományosan virágvasárnapi ünnepi szentmise a jeruzsálemi bevonulásra emlékeztető körmenettel kezdődik. A templom előtt összegyűlt hívek pálmaágakkal vagy barkákkal köszöntik a templomba bevonuló papot és kíséretét. Mindezen cselekedet emlékezete annak, ahogy egykor a jeruzsálemi tömegből sokan Jézust meglátva leterítették ruháikat, mások ágakat törtek a fákról, s eléje szórva ezt kiáltották: „Hozsanna Dávid fiának! Áldott, ki az Úr nevében jön! Hozsanna a magasságban!” (Mt 21, 8). 2000 évvel ezelőtt a jeruzsálemi nép Dávid fiaként üdvözölte Krisztust a próféták jövendölése szerint, azaz hogy a Messiás Dávid családból származik.

Sajnálatos módon az idei évben, tekintettel a járványveszélyre, templomainkban körmenetre nem kerülhet sor, és hasonlóan az elmúlt napokhoz, a hívek fizikailag nem, csak lélekben és imádságban tudnak belekapcsolódni a szentmisébe. Ez a leegyszerűsített, ünnepélyességétől megfosztott liturgikus keret ebben az esztendőben jobban tükrözi az ünnepnek liturgiánkban meghonosodott másik elnevezését, azt, hogy ez az Úr szenvedésének vasárnapja.

Mert virágvasárnap a liturgia olvasmányai már Krisztus szenvedéstörténetét tárják elénk. Az olvasmány, Izajás próféta könyvéből a megjövendölt Messiásról szól (Iz 50,4–7), a szentlecke Szent Pál apostolnak a Filippiekhez írt leveléből Krisztus kenózisát (önkiüresítését), az Atyának való engedelmességet és kereszthalálát mondja el. Az evangéliumi szakasz pedig Jézus kínszenvedését tárja elénk Szent Máté evangélista szerint (Mt 26,14–27,66).

A virágvasárnappal kezdődő nagyhét az egyházi év leggazdagabb időszaka. Az Egyház kifejezi hitét, miszerint a dicsőséges bevonulás kezdete annak az eseménysornak, amely Jézus szenvedésével és halálával folytatódik, majd feltámadásával teljesedik be elhozva számunkra a megváltást, amely minden hívőben az örök élet reményét táplálja.

Budapest, 2020. április 3.


A nagyhét minden napjának meg van a maga sajátos mondanivalója. Egy-egy olyan eseményre emlékezik, amely Jézus Krisztus szenvedését közvetlenül megelőzte.

Nagyhétfő: a betániai vacsora emléknapja, amely 6 nappal volt húsvét előtt. Ezen a vacsorán kente meg Mária Jézus lábát illatos nárdusz olajjal, és hajával megtörölve csókolgatta azt. Jézus pedig megjövendöli szenvedését: „Hagyjátok! Temetésemre teszi ezt…,”- mondta Jézus.
Nagykedd: Jézus előre megmondja Júdás árulását és Pétert tagadását: „Egy közületek elárul engem!” majd a fogadkozó Péternek mondja: „Az életedet adod érte? Mielőtt a kakas szól, te háromszor tagadsz meg engem!”
Nagyszerda: Júdás árulásának a napja. Ezen a napon megy el júdás a főpapokhoz és a farizeusokhoz, és mondja: „Mit adtok nekem, ha a kezetekre adom Jézust?” és 30 ezüstöt ígértek neki. Ennyit ért neki a hivatása!
Nagycsütörtök. Az Utolsó Vacsora napja. Két nagy ajándékot adott Jézus az apostoloknak, és rajtuk keresztül a majd megszülető Egyháznak: saját maga Testét és Vérét, az Oltáriszentséget:„Ez az Én Testem, ez az én Vérem!” és az Egyházi rend szentségét, a papságot, amely által biztosította jelenlétét a világ végéig. „Ezt cselekedjétek az én emlékezetemre!” Szenvedése előestéjén is másokra, ránk gondolt, és minket kart erősíteni Ajándékaival!
Nagypéntek. Jézus Kereszthalálának a napja. Az Egyház hívő népe megrendülve, de mindenkor a feltámadás fényében ünnepli meg ezt a napot. Saját áldozatunk vállalásával, a szigorú böjt megtartásával akarunk részt venni Krisztus áldozatában. Jézus áldozatának eseményei az egész napot átöleli: 9 órakor kezdi meg keresztútját Pilátus házából. 12 órakor már a kereszten függve hangzanak el szavai, melyet az Atyához, és az emberekhez szólnak.

Ezek Jézus 7 szavai a kereszten.

I. „BOCSÁSD MEG NEKIK, MERT NEM TUDJÁK, MIT CSELEKSZENEK!”
II. „BIZONY, MONDOM NEKED, MÉG MA VELEM LESZEL A PARADICSOMBAN!”
III. „ASSZONY, ÍME A TE FIAD.”
IV. „ISTENEM, ISTENEM, MIÉRT HAGYTÁL EL ENGEM?!”
V. „SZOMJÚHOZOM!”
VI. „BETELJESEDETT!”
VII. „ATYÁM, A TE KEZEDBE AJÁNLOM LELKEMET!”

Ezen szavai által az Üdvözítő példát ad nekünk áldozataink Isten akarata szerinti vállalására és viselésére. Délután 3 órakor pedig meghal a kereszten, beteljesíti Atyja akaratát, feláldozza életét üdvösségünkért. A Golgotán megvalósult az áldozat, de Húsvét hajnalán, a feltámadásban teljesedet be. Ezért, mi hívő emberek nagypénteken is, és életünk minden napján, valahányszor szeretteinket fel kell kísérni a Golgotára, a feltámadás fényében és hitében tesszük. Sőt, a saját áldozatainkat is, és halálunkat is a feltámadás fényében és hitében fogadjuk. Zért a nagypéntek, a Golgota nem végállomás! Innen tovább vezet az ÚT a FELTÁMADÁSRA!

Így érkezünk el ezen az éven is a Golgotán keresztül a Húsvét ünnepére, a Feltámadásra.

Nagyszombat. Az Egyház Jézus sírjához zarándokol, és kéri a sírjában nyugvó Üdvözítőt, hogy hozzon minden helyzetben nekünk új ÉLETET! A mai vészhelyzetben különösen fohászkodjuk ezért.
Húsvétvasárnap. Jézus győzelme a bűn, a sötétség és a halál felett. Értelmet ad földi életünk eseményeinek!

A nyilvános szentmisék elmaradnak. A plebános atya elvégzi egyedül a szentmisét a Borsodnádasdon.

A Nagyhét első három napján, reggel 8 órakor.
Nagycsütörtökön és nagyszombaton 19 órakor,
Nagypénteken 9 órától keresztút, 16 órakor szertartás.
Húsvétvasárnap és Húsvéthétfőn 8,30 órakor.

  • Ezeket a szentmiséket jelezni fogja a kezdő harangszó is, és vasárnap a szentmise központját jelző harangszó, az Úrfelmutatásra. (Pénteken és szombaton nincs harangszó!)
  • A hozzátartozók kérésére, az előjegyzett szándékot is elvégzem, de lehet kérni további szándékokat is. Kérem, telefonon jelezzék szándékaikat a hétköznapi szentmisékre a plebánián. 30 / 709 31 98, vagy 48 / 951 414
  • Kérem a testvéreket, hogy otthonában mindenki kapcsolódjon be a szent liturgiába, lelki áldozással részesülve az áldozat kegyelméből. Az interneten letölthető segédanyag található a Nagyhétre személyes és családi imádságokhoz.
  • Minden más meghirdetett imádság: szentségimádás, keresztúti ájtatosság, rózsafüzér, bibliakör elmarad. A médiák által közvetített szertartásokba kapcsolódjunk be.
  • A temetéseken, kérem a vészhelyzetre való tekintettel csak a közvetlen család vegyen részt. A 70 évnél idősebbeket kérjük, maradjanak otthon a saját érdekükben. A saját otthonában imádkozzon családtagjaival együtt az elhunyt testvér üdvösségéért.

Vigyázzunk egymás egészségére!
Vigyázzunk magunkra, engedelmeskedjünk vezetőink kérésének! Maradjunk otthon!!!
Szeretettel köszöntjük a héten születés és névnapjukat ünneplő testvéreinket.
Isten éltesse őket erőben és egészségben!

Isten áldása, és kegyelme segítsen, és töltsön el a nagyheti előkészületben!

Lelkipásztori szeretettel.
Dénes atya          

Ön itt van: Home Városunk Egyház Aktuális hírek Virágvasárnap a nagyhét ünnepélyes megnyitása
X

Right Click

No right click